© 2020 zdrowo kolorowo

Żywienie w chorobie cukrzycowej.Zdrowa żywność.zdrowokolorowo.com
23 grudnia 2020

Żywienie w chorobie cukrzycowej

Dziś chciałabym przybliżyć Wam co nieco temat żywienia w chorobie cukrzycowej i tym samym zacząć ciąg kolejnych artykułów poświęconych dietom w innych, wybranych schorzeniach.

 

Dlaczego akurat to zaburzenie? Cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Na jej rozwój wpływa wiele czynników, między innymi geny, ale też nieodpowiednie żywienie i brak ruchu.

 

Właściwe pożywienie może być lekarstwem na wiele przypadłości, a przynajmniej pozytywnym „wspomagaczem”. Myślę, że ten artykuł przyda się wielu osobom zmagającym się z tym schorzeniem. W prostych słowach – co takiego jeść, a czego nie, aby sobie pomóc.

 

Mówiąc w dużym skrócie, cukrzyca to podwyższony poziom glukozy we krwi. Trzustka produkuje zbyt mało insuliny, która odpowiada za transport glukozy z krwi do poszczególnych komórek. Dlatego, oprócz przyjmowania leku w postaci insuliny, odpowiednia dieta ma za zadanie obniżenie glukozy we krwi.

 

Oprócz tego, że powinno się zrezygnować ze słodyczy i produktów o wysokim indeksie glikemicznym, dietę taką należy wzbogacić o węglowodany. Jednak głównie te złożone, bogate w błonnik, które będą również bogate w witaminy (z grupy B) i składniki mineralne (cynk, magnez).

Będą to przede wszystkim produkty zbożowe pełnoziarniste, a zwłaszcza:

- chleb razowy, graham

- kasze gruboziarniste: gryczana, jęczmienna, jaglana

- płatki owsiane, żytnie, gryczane

- ryż brązowy

- makaron pełnoziarnisty

- musli bez cukru

 

warzywa (w formie surowej, dowolna ilość):

- brokuły, kalafior, sałata, cykoria, ogórki, pomidory, papryka, rzodkiewki, szparagi, szpinak, kapusta

 

oraz owoce (o niskim indeksie glikemicznym):

- agrest, borówki, cytrusy, jabłka, gruszki, brzoskwinie, maliny, porzeczki, truskawki i wiśnie, owoce suszone – w ograniczonej ilości

 

Poza tym ważnym elementem jest białko, choć w odpowiednich proporcjach. Głównym źródłem białka zwierzęcego będzie: chudy nabiał (mleko, jogurty, kefiry, maślanki, chudy twaróg), jaja, chude mięso, ryby, a roślinnego – nasiona roślin strączkowych.

 

Jeśli chodzi o tłuszcze, powinniśmy ograniczyć te zwierzęce (zawierają szkodliwe dla cukrzyków kwasy tłuszczowe nasycone). Natomiast dominować powinny kwasy tłuszczowe nienasycone, które występują między innymi w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, lnianym, z pestek winogron i wiesiołka, poza tym w rybach morskich: halibut, łosoś, śledź, makrela, dorsz, morszczuk, mintaj (tłuste ryby nadają się jedynie dla osób o prawidłowej wadze, gdyż nadwaga jest dla cukrzyków bardzo szkodliwa) oraz w orzechach włoskich.

 

Jeśli chodzi o witaminy i minerały w diecie cukrzycowej, powinny pochodzić one z naturalnych źródeł. Zaleca się jedynie suplementację witaminy D, która występuje w małej ilości w pożywieniu i dieta nie pokryje zapotrzebowania na nią.

 

Bardzo ważna jest również woda – średniozmineralizowana o niskiej zawartości sodu, której dzienne spożycie powinno wynosić ok. 2 L. Wszelkie słodkie napoje, w tym soki, należy zdecydowanie ograniczyć. Podobnie jest z alkoholem, który dopuszcza się bardzo sporadycznie i głównie z posiłkami.

 

Ograniczyć warto także sól, natomiast dopuszczalne są wszelkie przyprawy naturalne (oregano, bazylia itp.), w tym korzenne jak kurkuma i imbir.

 

Jeśli nie możemy zrezygnować z cukru np. do herbaty czy kawy, warto zastąpić go słodzikiem.

 

Odpowiednia dieta zapewni komfort życia i dobre samopoczucie nawet w tak uciążliwym schorzeniu jakim jest cukrzyca. To choroba, z którą można normalnie żyć i funkcjonować, należy jedynie odpowiednio o siebie zadbać – nie tylko farmakologicznie, ale i naturalnymi sposobami – dietą i co ważne sporą dawką ruchu.

 

 

 

23 listopada 2023
Dzień dobry w listopadowy, przedświąteczny
19 listopada 2023
Witajcie Moi Drodzy po długiej
05 maja 2022
Długo na blogu nic się