© 2020 zdrowo kolorowo

Właściwości zakwasu buraczanego
03 sierpnia 2020

Zakwas buraczany...po prostu!

 

Zakwas buraczany najczęściej przygotowujemy przed Świętami Bożego Narodzenia na Wigilię i dodajemy do barszczu. Jednak jego nieocenione właściwości prozdrowotne, mnóstwo witamin, minerałów i antyoksydantów to prawdziwe dobro dla naszego organizmu. Warto pić go codziennie, najlepiej jedną szklankę rano przed posiłkiem. Ja stosuję od jakiegoś czasu i bardzo polecam!

 

 

Podstawowe właściwości takiego zakwasu:

 

- przede wszystkim zakwas, jak również same buraki to gigantyczna bomba witaminowa. Taki trunek dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, co oznacza, że jest idealny na wzmocnienie odporności, walkę z anemią, wirusami i bakteriami. Doskonale sprawdzi się również dla osób po przebytych infekcjach, antybiotykoterapii, kiedy organizm jest bardzo osłabiony. Tak duża dawka witamin i minerałów poprawi również kondycję naszej skóry (duża ilość witaminy C wspomaga proces odbudowy włókien kolagenowych), a także włosów i paznokci.

 

- ma działanie antynowotworowe między innymi dlatego, że odkwasza organizm i reguluje gospodarkę kwasowo – zasadową. Poza tym posiada naturalne antyoksydanty i bakterie kwasu mlekowego o właściwościach antynowotworowych. Jest również doskonałym suplementem podczas leczenia białaczki ze względu na swoje krwiotwórcze działanie. Natomiast po przebytej chemioterapii złagodzi jej skutki, wzmocni i oczyści organizm.

 

- jest naturalnym probiotykiem, który działa osłonowo na jelita. Ponadto, dzięki bakteriom kwasu mlekowego poprawia pracę jelit i całego układu pokarmowego. Zapobiega wzdęciom, biegunkom i zaparciom. Działa także korzystnie w przypadku nieszczelnych jelit – uszczelnia je odbudowując ubytki.

 

- dzięki zawartości azotynów, zakwas buraczany pomaga utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego, i tym samym uniknąć nadciśnienia.

 

- wspomaga działanie układu nerwowego, rozwój szarych komórek, (buraki są bogatym źródłem witamin z grupy B), ale również ma pozytywny wpływ na opóźnianie zachodzących z wiekiem zmian neurologicznych. Zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym (depresja, przewlekły stres).

 

- jest doskonałym suplementem w czasie diety odchudzającej, gdyż poprawia metabolizm i przyspiesza przemianę materii.

 

Jak przygotowujemy zakwas buraczany:

 

- buraki (ilość według pojemności słoika. Ja mam 3 L więc wchodzi ok. 2 kg średnich buraków), najchętniej małe lub średnie – lepszy smak

- piętka chleba żytniego/razowego pieczonego na zakwasie lub ok.6 łyżek soku z kapusty kiszonej lub ogórków kiszonych lub zakwas z poprzedniego nastawienia. Ja zawsze robię z kromką chleba żytniego i wychodzi

- kilka ząbków czosnku, przekrojone na pół

- kilka liści laurowych (4-5)

- kilka ziarenek ziela angielskiego

- łyżka soli

- opcjonalnie korzeń chrzanu

 

Buraki kroimy na grubsze kawałki, pomiędzy nimi dodajemy pozostałe składniki i sól, zalewamy wodą tak, żeby przykryła wszystkie buraki. Woda powinna być przegotowana i schłodzona do temperatury pokojowej. Na wierzch dodajemy kromkę chleba, również zanurzamy ją całkowicie (chodzi o to, aby ją później łatwo wyjąć). Ja mam szklany słój, ale może być również słój kamionkowy. Przykrywamy tak, żeby buraki były całe zanurzone w wodzie, w przeciwnym razie zakwas może zapleśnieć.

 

Po 3 dniach wyjmujemy chleb. W między czasie zdejmujemy pianę. Zakwas powinien kisić się ok. 5 - 7 dni.

 

Kiedy będzie już gotowy, przecedzamy przez sitko i rozlewamy do butelek/słoików, jak komu wygodnie. Przetrzymujemy w lodówce.

Na zdrowie!!!

 

 

 

 

                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

23 listopada 2023
Dzień dobry w listopadowy, przedświąteczny
19 listopada 2023
Witajcie Moi Drodzy po długiej
05 maja 2022
Długo na blogu nic się