05 maja 2022
Długo na blogu nic się
21 grudnia 2021
  Witajcie Kochani! Jak Wam idą
05 sierpnia 2021
Witajcie Kochani! Dziś mam dla

 

Zakwas buraczany najczęściej przygotowujemy przed Świętami Bożego Narodzenia na Wigilię i dodajemy do barszczu. Jednak jego nieocenione właściwości prozdrowotne, mnóstwo witamin, minerałów i antyoksydantów to prawdziwe dobro dla naszego organizmu. Warto pić go codziennie, najlepiej jedną szklankę rano przed posiłkiem. Ja stosuję od jakiegoś czasu i bardzo polecam!

 

 

Podstawowe właściwości takiego zakwasu:

 

- przede wszystkim zakwas, jak również same buraki to gigantyczna bomba witaminowa. Taki trunek dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, co oznacza, że jest idealny na wzmocnienie odporności, walkę z anemią, wirusami i bakteriami. Doskonale sprawdzi się również dla osób po przebytych infekcjach, antybiotykoterapii, kiedy organizm jest bardzo osłabiony. Tak duża dawka witamin i minerałów poprawi również kondycję naszej skóry (duża ilość witaminy C wspomaga proces odbudowy włókien kolagenowych), a także włosów i paznokci.

 

- ma działanie antynowotworowe między innymi dlatego, że odkwasza organizm i reguluje gospodarkę kwasowo – zasadową. Poza tym posiada naturalne antyoksydanty i bakterie kwasu mlekowego o właściwościach antynowotworowych. Jest również doskonałym suplementem podczas leczenia białaczki ze względu na swoje krwiotwórcze działanie. Natomiast po przebytej chemioterapii złagodzi jej skutki, wzmocni i oczyści organizm.

 

- jest naturalnym probiotykiem, który działa osłonowo na jelita. Ponadto, dzięki bakteriom kwasu mlekowego poprawia pracę jelit i całego układu pokarmowego. Zapobiega wzdęciom, biegunkom i zaparciom. Działa także korzystnie w przypadku nieszczelnych jelit – uszczelnia je odbudowując ubytki.

 

- dzięki zawartości azotynów, zakwas buraczany pomaga utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego, i tym samym uniknąć nadciśnienia.

 

- wspomaga działanie układu nerwowego, rozwój szarych komórek, (buraki są bogatym źródłem witamin z grupy B), ale również ma pozytywny wpływ na opóźnianie zachodzących z wiekiem zmian neurologicznych. Zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym (depresja, przewlekły stres).

 

- jest doskonałym suplementem w czasie diety odchudzającej, gdyż poprawia metabolizm i przyspiesza przemianę materii.

 

Jak przygotowujemy zakwas buraczany:

 

- buraki (ilość według pojemności słoika. Ja mam 3 L więc wchodzi ok. 2 kg średnich buraków), najchętniej małe lub średnie – lepszy smak

- piętka chleba żytniego/razowego pieczonego na zakwasie lub ok.6 łyżek soku z kapusty kiszonej lub ogórków kiszonych lub zakwas z poprzedniego nastawienia. Ja zawsze robię z kromką chleba żytniego i wychodzi

- kilka ząbków czosnku, przekrojone na pół

- kilka liści laurowych (4-5)

- kilka ziarenek ziela angielskiego

- łyżka soli

- opcjonalnie korzeń chrzanu

 

Buraki kroimy na grubsze kawałki, pomiędzy nimi dodajemy pozostałe składniki i sól, zalewamy wodą tak, żeby przykryła wszystkie buraki. Woda powinna być przegotowana i schłodzona do temperatury pokojowej. Na wierzch dodajemy kromkę chleba, również zanurzamy ją całkowicie (chodzi o to, aby ją później łatwo wyjąć). Ja mam szklany słój, ale może być również słój kamionkowy. Przykrywamy tak, żeby buraki były całe zanurzone w wodzie, w przeciwnym razie zakwas może zapleśnieć.

 

Po 3 dniach wyjmujemy chleb. W między czasie zdejmujemy pianę. Zakwas powinien kisić się ok. 5 - 7 dni.

 

Kiedy będzie już gotowy, przecedzamy przez sitko i rozlewamy do butelek/słoików, jak komu wygodnie. Przetrzymujemy w lodówce.

Na zdrowie!!!

 

 

 

 

                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

Zakwas buraczany...po prostu!

03 sierpnia 2020
Właściwości zakwasu buraczanego

© 2020 zdrowo kolorowo