© 2020 zdrowo kolorowo

Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej

Cera tłusta przyczynia się do powstania trądziku. Jednak proces ten jest dużo bardziej złożony. Przede wszystkim przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, a tym samym nadmierne wydzielanie sebum; nadmierne rogowacenie ujścia mieszków włosowych; rozwój mikroflory bakteryjnej i reakcje zapalne. Wszystko to prowadzi do powstawania tzw. zaskórników. Ich obecność jest charakterystyczna dla cery tłustej. Takie zmiany mogą jednak przejść w stan zapalny i powodować powstawanie trądziku.

 

Jak dotąd nie wynaleziono preparatów, które hamowałyby nadmierną aktywność gruczołów łojowych bez skutków ubocznych. Jest jeden lek jednak, ze względu na skutki uboczne, stosowany wyłącznie przy silnych zmianach trądzikowych.

 

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry tłustej powinny mieć zatem następujące działanie:

- ograniczenie wydzielania sebum

- bakteriobójcze

- łagodzące podrażnienia i hamujące wydzielanie substancji podrażniających, gdyż podrażnianie wzmaga łojotok

- udrażniające ujście gruczołów łojowych

 

Preparaty oczyszczające powinny usuwać brud, czyli nadmiar sebum i wydzieliny gruczołów potowych oraz tzw. resztki jak kurz i zrogowaciałe komórki naskórka – zwłaszcza z okolic ujścia mieszków włosowych. Ponadto, pH powinno być zbliżone do naturalnego, a skład środków myjących powinien być tak dobrany, by nie naruszać naturalnej flory bakteryjnej oraz nie powodować nadmiernego odtłuszczenia skóry (gdyż przejdziemy z jednej skrajności w drugą, doprowadzimy do przesuszenia skóry).

 

Do pielęgnacji tego typu cery nie nadają się mydła. Mają one bowiem zbyt wysokie pH (co powoduje rozwój mikroorganizmów). Błędem jest zbyt częste stosowanie preparatów myjących, które usuwają sebum. Efektem będzie zaburzenie działania bariery naskórka i spadek poziomu nawilżenia.

 

Korzystne jest stosowanie toników, aby przede wszystkim przywrócić naturalne pH. Wskazane będą również preparaty eksfoliujące (przykładowo bardzo dobre są tego typu kosmetyki firmy Clinique), które udrożniają ujścia mieszków i zapobiegają powstawaniu zaskórników oraz łagodzące, jak pantenol. W pielęgnacji cery tłustej sprawdzą się delikatne peelingi, ale te np. ze zmielonych pestek naturalnych owoców będą już zanadto podrażniały skórę.

 

Doskonale sprawdzą się wszelkie hydrożele i emulsje o niskiej zawartości emolientów (składników tłuszczowych). Ponadto wszelkiego typu produkty do stosowania na całą twarz lub punktowo (w przypadku trądziku) np. w formie sztyftu z dużą zawartością alkoholu i substancji antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych (kwas salicylowy). Natomiast działanie natychmiastowe przyniosą wszelkie maseczki, które silnie absorbują serum, wszelkie bibułki czy plastry do usuwania zaskórników.

 

 

 

 

 

 

 

05 kwietnia 2021

Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej

Popularne artykuły

05 kwietnia 2021
Cera tłusta przyczynia się do powstania trądziku. Jednak proces ten
29 listopada 2020
Bardzo ostatnio popularnym i wygodnym sposobem na piękne, zadbane paznokcie
01 maja 2020
Każdy zaczyna dzień od porannej toalety. To choć w najdrobniejszym