© 2020 zdrowo kolorowo

15 sierpnia 2020

Kolory w naszym życiu – jaki mają wpływ?

 

Jakim byłoby życie bez kolorów? Zieleń trawy, która działa kojąco, czerwień, która dodaje energii, wyciszająca biel…To jaki kolor preferujemy danego dnia zależy od naszego nastroju, ale także od naszej osobowości. Są osoby, które wybierają spokojniejsze beże – to osoby preferujące stabilizację. A są i takie, które potrzebują żywiołowej pomarańczy, która doda energii i poprawi nastrój.

 

 

Jak zatem poszczególne barwy wpływają na nas i na nasze życie:

 

Zacznijmy od ognistej czerwieni. Jest to zdecydowanie kolor dla osób, którym potrzebna jest motywacja do działania i pobudzenie. Niektórych może jednak on drażnić, gdyż wzmaga nasze zmysły. Jest to również kolor miłości. Jednak osoby potrzebujące wyciszenia nie powinny wybierać tej barwy jako np. koloru ścian w pomieszczeniach.

 

Kolor biały z kolei studzi emocje. Biel we wnętrzach z pewnością da poczucie porządku, sterylności i czystości, a także odpręży. Preferują go bardziej osoby zdecydowane, kreatywne, lubiące wolność i swobodę.

 

Zielony natomiast kojarzy się z naturą, daje zatem ukojenie, łagodzi stres i napięcia, wycisza. W nadmiarze może jednak wzmagać bezczynność ;) Zdecydowanie jednak jest to kolor optymizmu, poprawia wiarę w siebie i samoocenę.

 

Żółty i pomarańczowy będą kolorami, które powinny wybierać osoby o depresyjnym nastroju. Zwłaszcza żółty to kolor, który poprawia nastrój i rozwesela. Żółte żonkile czy tulipany w domu z pewnością będą bardzo optymistycznym akcentem :)

 

Antystresowo i relaksacyjnie będzie również działał niebieski. To kolor nieba i wody.

 

Brązy i beże dają poczucie stabilizacji, wewnętrznego spokoju, ale w nadmiarze mogą  działać przytłaczająco.

 

Kolor czarny to kolor żałoby i smutku, ale ma on też pozytywne działanie. Wycisza i koi nasze zmysły. Wybierają go raczej osoby pewne siebie, zdecydowane, a nie jest wskazany dla osób podłamanych psychicznie.

 

Fioletowy również działa uspokajająco, jest dobry na bezsenność. Pobudza też kreatywność, więc lubią go artystyczne dusze.

 

Różowy natomiast kojarzy się z dzieciństwem, ale często jest wybierany przez osoby bardzo pewne siebie, lubiące ryzyko i dojrzałe emocjonalnie.

 

 

Niektórzy z nas preferują kolory bardziej stonowane, a niektórzy wolą bardziej jaskrawe i żywe. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy w życiu, w danej chwili – czy spokoju, czy energii. Nie mniej jednak, każdy kolor ma jakiś wpływ na nas samych. Nawet biały, którego nieraz nie uznaje się za kolor w ogóle, może dla wielu być tym ulubionym. Czym byłoby życie bez barw…Otaczamy się nimi na co dzień. Korzystajmy zatem z ich siły! :)

 

 

 

 

 

 

   Zobacz także

30 marca 2021
Uzdrawianie dźwiękiem znane jest już od wielu lat, a nawet i wieków. Misy tybetańskie to nowe zjawisko w dzisiejszych czasach ale właściwości stosowania tego instrumentu znane były już 3 000
17 marca 2021
Nauka języków obcych to temat, wydaje mi się dość na czasie. Dziś dzieci już od najmłodszych lat są zaznajamiane z angielskim, a nawet hiszpańskim, niemieckim oraz, nieco rzadziej, francuskim. Przyznam
09 listopada 2020
  Bardzo często duże ego mylone jest z pewnością siebie i wysoką samooceną. Kiedy jednak spuścimy nieco z tonu, nie oznacza to wcale, że nasze poczucie własnej wartości na tym utraci.
zalety czytania zdrowo kolorowo