© 2020 zdrowo kolorowo

09 listopada 2020

Duże ego - co w tym złego?

 

Bardzo często duże ego mylone jest z pewnością siebie i wysoką samooceną. Kiedy jednak spuścimy nieco z tonu, nie oznacza to wcale, że nasze poczucie własnej wartości na tym utraci. Wręcz przeciwnie, pielęgnowanie pokory i wdzięczności pozwoli nam bardziej szanować i akceptować innych oraz chroni przed błędnym osądem różnych sytuacji, a zatem i przed podejmowaniem błędnych decyzji. 

 

Jak rozpoznać zbyt napompowane ego? Niektórzy naukowcy określają ten syndrom jako „rozbudowaną zdolność świadomego przetwarzania informacji o samym sobie”. Co w tym złego? W rzeczywistości przejawia się to tym, że nadmiernie rozmyślamy o swoich dawnych wyborach i postępowaniach, co w końcu może wpędzić nas w stany depresyjne. Poza tym, osoba taka będzie przewidywać zagrożenia, które faktycznie są mało prawdopodobne, co z kolei prowadzi do lęku. 

 

Kiedy spuścimy nieco powietrza z naszego zbyt dużego Ja nie oznacza to wcale, że umniejszamy sobie. Wręcz przeciwnie, pokora jest oznaką siły naszego charakteru i przeciwieństwem narcyzmu. Natomiast często pielęgnowany dziś „hiperegoizm” utrudnia relacje z innymi. 

 

Rozwijanie zdolności do przetwarzania informacji o sobie nie jest jednak do końca złe. Pozwala nam na wyciąganie wniosków i kreowanie przyszłości. Kluczem jest, aby nasze ego nie stało się „dyktatorem”, jak to ujął jeden badacz prof. J. Campbell, ale „sługą”, który pozostaje do naszej dyspozycji. 

 

Taki stan rzeczy możemy osiągnąć pielęgnując właśnie popularną ostatnio pokorę. Chodzi w niej o świadomość, że nawet ponadprzeciętne zalety czy osiągnięcia nie uprawniają nas do specjalnego traktowania. Dzięki temu wszelkie rozterki egzystencjalne pójdą w zapomnienie. 

 

Zacznijmy dzień od uśmiechu i tak go kończmy – przypomnijmy sobie choć jedną zabawną sytuację, która wywołała u nas uśmiech. Warto również pytać, kwestionować bo ciekawość rozwija pokorę. Pomagajmy jak się da, na pewno znamy osobę w potrzebie, której zwykły sms z zapytaniem, co u niej sprawi radość. No i nie zapominajmy o zwykłym DZIĘKUJĘ, nie tylko wobec innych ale nawet i za to, że mamy gdzie spać i co na siebie włożyć, co niestety nie każdemu na tym świecie jest dane. Jesteś więc prawdziwym szczęściarzem. Doceń to.

 

 

 

   Zobacz także

30 marca 2021
Uzdrawianie dźwiękiem znane jest już od wielu lat, a nawet i wieków. Misy tybetańskie to nowe zjawisko w dzisiejszych czasach ale właściwości stosowania tego instrumentu znane były już 3 000
17 marca 2021
Nauka języków obcych to temat, wydaje mi się dość na czasie. Dziś dzieci już od najmłodszych lat są zaznajamiane z angielskim, a nawet hiszpańskim, niemieckim oraz, nieco rzadziej, francuskim. Przyznam
09 listopada 2020
  Bardzo często duże ego mylone jest z pewnością siebie i wysoką samooceną. Kiedy jednak spuścimy nieco z tonu, nie oznacza to wcale, że nasze poczucie własnej wartości na tym utraci.
Duże ego